Batoh ako taký určite všetci poznáme, vie byť veľmi dobrou pomocou nielen na biku. Klasické batohy bez hydrovaku, batohy s hydrovakom alebo ľadvinky. Vieš si vybrať z rôznych veľkostí batohov a tiež si vieš zvoliť objem batohu. Od maličkých 2-10 litrových batohov po 20-30 litrové. Záleží na tom, kam ideš, čo si chceš zobrať so sebou a samozrejme aj to, koľko si ochotný do batohu investovať.

BATOH BEZ HYDROVAKU, teda klasický batoh ako ho všetci poznáme. Dajú sa kúpiť v rôznych veľkostiach a objemoch. Či už je to 4-10 litrový malý batoh alebo 20 litrový. Mávajú viac priehradiek vo vreckách batohu a sú využiteľné aj mimo bicyklovania.

Malé batohy bez hydrovaku

Menšie batohy bez hydrovaku mávajú zväčša len jedno hlavné vrecko a sieťky na uchytenie fľaše na bokoch batohu. V hlavnej priehradke môžu mať ešte menšie vrecká napríklad na kľúče či telefón, záleží od konkrétneho typu batohu. Aj keď sú tieto batohy menšie, popruhy na ramená sú vždy hrubšie a pevnejšie pre väčší komfort. Na hlavných popruhoch mávajú tiež prišité ešte menšie popruhy, ktoré idú cez prsia a cez brucho.

Sú nastaviteľné a zapínacie, aby ti batoh počas bajkovania nelietal zo strany na stranu. Skvelým príkladom je ION BATOH VILLAIN 4 2020 12029, ktorý má navyše na popruhoch ktoré idú cez brucho resp. cez panvu aj dve malé kapsičky na telefón, tyčinku alebo kľúče. Podobný je aj 2021 OSPREY SYNCRO 5 WOLF GREY, ktorý síce nemá malé kapsičky na popruhoch ale zato má viac vreciek na ´´tele´´ batohu.

ion batohy na jazdenie

Väčšie batohy bez hydrovaku

Väčšie batohy bez hydrovaku sa vyrábajú s viac ako jedným vreckom, pričom sú vo vreckách ešte ďalšie menšie priehradky na rôzne veci. Mávajú okolo 15-30 litrov, samozrejme sa dajú kúpiť aj väčšie. Platí však čím väčší batoh a čím sofistikovanejší je, tým je drahší. Určite záleží aj na materiáli z akého je vyrobený. Väčší batoh je zrejme aj ťažší, preto sú na nich pevné popruhy na ramená, ktoré majú na sebe taktiež popruhy cez prsia a brucho.

Tam už záleží na samotnom type batohu, či sú na prídavných popruhoch aj vrecká na drobnosti. Batoh je teda rozdelený na 2 až 3 hlavné vrecká. V najväčšom býva ešte priehradka ktorá delí najväčšie vrecko na dve rovnaké alebo podobné časti. Niektoré majú dokonca na vonkajšej strane aj popruhy na uchytenie snowboardu, skateboardu alebo prilby, ako má napríklad BATOH ACEPAC ZAM 15 EXP GRAY. Tento batoh je veľmi funkčný nielen ako cyklistický batoh ale aj ako zimný batoh. Sú však aj jednoduché batohy, ktoré majú len dve vrecká, ako je BATOH CULT POWER BLACK.

Batohy s hydrovakom

BATOH S HYDROVAKOM má už hydrovak v tele batohu, alebo je v batohu pripravené miesto pre hydrovak. Takisto môžu byť batohy malé a veľké. Hydrovaky môžu mať objem od 500 mililitrov po 3 litre. Batohy sa predávajú s hydrovakom resp. s rezervoárom a bez neho, nato si treba dať pri kúpe pozor. Pokiaľ si neistý, či batoh po ktorom túžiš má alebo nemá aj rezervoár, neboj sa napísať shopu mail či správu na instagrame, určite ti pomôžu. Vždy by to však malo byť napísané v popise daného batohu.

Súčasťou by mala byť hadička s násadkou na pitie, ku ktorej je už pripojený rezervoár alebo si ho musíš dokúpiť a zapojiť sám. Základným zložením celého hydrovaku je teda rezervoár, hadička a násadka na pitie. Vždy si pozri značku rezervoáru podľa značky batohu, aby sa nestalo, že hadička nezapasuje do závitu na rezervoári.

Malé batohy s hydrovakom

Menšie batohy s hydrovakom sú v podstate objemom tak isto veľké ako tie bez hydrovaku. Rozdiel je teda v tom, že je v nich hydrovak. Napríklad 2021 OSPREY KATARI 1,5 COBALT BLUE (BEZ REZERVOÁRU), ako už vyplýva z názvu, rezervoár nemá. Môžeš si ku nemu dokúpiť 2021 OSPREY REZERVOÁR HYDRAULICS LT 1,5L. Vždy teda pozeraj na objem batohu, aby sa ti tam rezervoár vošiel. Ale napríklad BATOH EXTENDRIOS 8L, BLACK má už v balení aj rezervoár. Tieto batohy majú tiež popruhy na zapnutie batohu cez prsia a brucho, tak ako klasické batohy. Aký objem rezervoáru si zvolíš je už na tebe, či sa chystáš na dlhú cykloturistiku alebo len krátky výjazd a samozrejme, koľko vody vypiješ.

Veľké batohy s hydrovakom

Väčšie batohy s hydrovakom sú opäť veľmi podobné ako tie bez neho. Mávajú však rezervoár schovaný v samostatnom vrecku, keďže je vo vnútri viac miesta. Keby ti nestačí jeden rezervoár na vodu, kľudne si do takéhoto väčšieho batohu môžeš zbaliť ešte jeden navyše. Takisto majú už viac krát spomenuté pevné popruhy na ramená a veľmi veľa menších vačkov vo vnútri batohu. Nájdeš veľa verzií väčších batohov, napríklad FORCE BATOH GRADE 22L + 2L REZERVOÁR, ČERVENÝ alebo 2021 OSPREY RAVEN 14 BLUE EMERALD.

ion batoh na bicykel

Ľadvinky na bicykel

ĽADVINKY sa taktiež vyrábajú s hydrovakom a bez neho. Sú super pre tých ktorý neradi nosia veľa vecí, ale aj tých pár vecí sa im nechce vláčiť vo vačkoch. Pri jazdení vôbec nevieš, že ju máš na sebe. Vedia byť veľmi pohodlné. Výhodou môžu byť hlavne cez leto, keď sa na biku viac potíš. Často majú bikeri mokrý chrbát z batohu, dajú si ho dole, ofúkne ich a na druhý deň ich bolia kríže. Stáva sa to aj mladším, takže sa nespoliehaj nato, že mám málo rokov, mne sa nič také stať nemôže. Do priemernej ľadvinky vopcháš kľúče, telefón, slúchadlá, peňaženku, tyčinku a možno aj fľašu poprípade spomínaný hydrovak.

Ľadvinky bez hydrovaku sú jednoduché. Hlavný vačok na ktorom môžu ale nemusia byť menšie vačky, pevný nastaviteľný popruh na zapínanie ktorý ide cez panvu/brucho a prípadný menší vačok na popruhu. ION LEDVINKA HIPBAG TRAZE 1 964/S67 je super príklad. Jednoduchá a využiteľná. Potom je tu vyšší model ION LEDVINKA HIPBAG 3 964/S66, ktorý má výstuhu na chrbtovej a bočnej časti pre väčší komfort. Má aj omnoho viac menších vreciek a nastavovacích popruhov. Možností je viac a tak ako pri batohoch aj pri klasických ľadvinkách si budeš vedieť vybrať.

ľadvinka na bicykel

Ľadvinky s hydrovakom majú pochopiteľne menší hydrovak, rezervoár, ako batohy. Ľadvinky sa predávajú vo väčšine prípadov s rezervoárom, nemusíš si ho dokupovať. Nájdeš aj také kde sa dá dať namiesto hydrovaku fľaša. Rezervoár v ľadvinke môže mať až 2 litre, čo je pomerne dosť, keďže tam bude stále miesto na iné veci.

Často majú ľadvinky aj magnet ktorý drží násadku na pitie na mieste. Magnet je dostatočne silný, nemusíš sa báť že by ti hadička padala. Takúto vychytávku má aj ION LEDVINKA HIPBAG_PLUS TRAZE 3 9252. Podobne je riešená aj 2021 OSPREY SERIAL 7 CLARET RED, z tejto rady ľadviniek si môžeš vybrať z viacerých farieb.

AKO SI MÁM BATOH VYBRAŤ?

Podľa množstva vecí

Ak si so sebou plánuješ brať len dôležité nutnosti (kľúče, peňaženka, telefón), tyčinku a možno fľašku, bude ti stačiť aj ľadvinka. Ak si chceš pre istotu brávať aj tenkú nepremokavú bundu keby náhodou zaprší, pohodlnejší bude malý batoh. Ale ak plánuješ dlhší výjazd kde si budeš musieť zobrať aj veci na prezlečenie, určite investuj do väčšieho batohu s množstvom vreciek, nech v tom nemáš úplný chaos.

Podľa dĺžky výjazdu.

Tam je princíp identický ako pri množstve vecí. Čím dlhší výjazd, tým viac vecí budeš pravdepodobne potrebovať a tým väčší batoh využiješ. Na dlhšie výjazdy by som odporučila skôr batoh než ľadvinku. A keď už dlhší výjazd, tak určite batoh s hydrovakom. Je to praktickejšie, piť môžeš aj počas jazdy a nemusíš zastavovať.

Aký veľký hydrovak?

Každý si musí vedieť zvážiť, koľko vody vypije a potrebuje. Človek by mal vypiť denne v priemere 2,5-3 litre vody. Takže ak si zaobstaráš batoh či ľadvinku s hydrovakom ktorý má objem 2 litre, bude to super využiteľné na akýkoľvek výjazd. Ak by si išiel/išla preč na celý deň a máš 2 litrový hydrovak, vždy si môžeš prihodiť do batohu ešte jednu fľašu navyše. Ak máš ľadvinku, fľašu si môžeš dať na rám, alebo sa počas výletu môžeš niekde zastaviť a vodu si kúpiť. Vždy je cesta ktorá bude fungovať, už len musíš zvážiť ideálnu kombináciu pre teba.

Veľkosť batohov sa moc nelíši. Drvivá väčšina batohov či ľadviniek je unisex. Batoh si však môžeš a aj by si mal/mala nastaviť podľa svojho tela. Hlavné popruhy sa dajú nastaviť vždy. Vrch batohu by mal byť približne zarovno ramien.

Nemal/nemala by si sa počas nosenia hrbiť. Možno to nevyzerá tak cool, keď máš batoh tak vysoko, ale je to určite lepšie pre tvoju chrbticu ako keby ho nosíš pod zadkom. Prídavné popruhy sa tiež dajú zväčša nastaviť. Popruh cez prsia by naozaj mal ísť cez prsia alebo tesne nad nimi.

Tiež by mal byť dostatočne utiahnutý, vďaka nemu ti batoh nebude lietať kade tade. A spodné popruhy by mali byť v oblasti pupku, taktiež dostatočne utiahnuté. Ešte malý tip, väčšiu váhu, teda fľašu, jedlo a podobné odporúčam ukladať v batohu čo najvyššie. Bundy, oblečenie a teda ľahšie veci naspodok. Batoh sa lepšie nosí, keď je väčšia váha navrchu.

AKO SI MÁM BATOH VYBRAŤ?

Podľa všetkých kritérií spomenutých vyššie by si už mal mať svojho favorita. Najlepší cyklobatoh je ten, ktorý využiješ na 100%. Zamýšľaj sa nad tým, čo potrebuješ mať pri sebe racionálne, nech si neberieš zbytočnosti. Samozrejme by sa ti mal páčiť či už dizajnom alebo funkčnosťou.

Na trailoch či v bikeparkoch jazdí veľa ľudí s rôznymi batohmi. Pokiaľ sa ti nejaký zapáči, určite sa neboj a spýtaj sa daného bikera či je spoko. A keď nie na trailoch, tak na instagrame alebo u nás na ridepro.sk nájdeš kopu skvelých batohov z ktorých si určite vyberieš.

Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie