Ako vybrať DETSKÚ PRILBU NA BICYKEL

Hneď ako sa začnete zamýšľať nad tým, že zaobstaráte vášmu dieťaťu bicykel by tiež mala nasledovať otázka, akou detskou prilbou na bicykel ho vybavíte. Tá je totiž nesmierne dôležitá pre bezpečnosť každého dieťaťa pri jazde na bicykli. Kedysi bola detská prilba na bicykel skôr akýsi prežitok, dnes je veľmi dôležitá. So zvyšujúcim sa počtom aút takmer v každej ulici má detská prilba na bicykel nepostrádateľnú ochrannú funkciu. Dnes je jej nosenie aj zákonnou povinnosťou. Nenechajte sa zmýliť jej ľahkosťou a detskými motívmi, pretože má veľký význam.

Ako vybrať detskú prilbu na bicykel

Výber detskej prilby na bicykel nemusí byť nič náročné, ale stále je potrebné venovať pozornosť niekoľko veľmi dôležitých detailov. Je treba si uvedomiť, že prilbu dieťa potrebuje aj v tom prípade, že ešte nepoužíva bicykel, ale len odrážadlo, trolkolku či bicykel s pomocnými kolieskami. Vždy treba rátať s prítomnosťou prekážok na ceste či s inými cyklistami. V prvom rade je veľmi podstatná veľkosť prilby.

Tá závisí od obvodu hlavy dieťaťa. Veľkosti síce zvyknú byť označené od XS po XXL, rovnako ako pri oblečení, ale aj tak je vždy lepšie prilbu vyskúšať.

Niektoré detské prilby na bicykel majú tiež nastaviteľný obvod. Ak takúto prilbu vyberiete, bude to určite dobrá voľba. Deti rýchlo rastú a vďaka tomu nebudete musieť zaobstarávať každú sezónu väčšiu prilbu. Niekedy sa stáva, že hlavička dieťaťa je niekedy špecificky tvarovaná a je teda dobré prilbu odskúšať, aby určite sadla.

Všímajte si tiež priedušnosť detskej prilby na bicykel. Je dôležitá predovšetkým počas leta, keď sa dieťa zvykne viac potiť. Všímajte si vsadenie otvorov na prepúšťanie vzduchu a ich dostatočnú veľkosť. Zároveň neprehliadajte materiály, z ktorých sa skladá vrchná aj spodná časť prilby. Niektoré detské prilby na bicykel majú až 12 ventilačných otvorov a tiež sieťku proti hmyzu.

Je tiež dobré, ak má prilba aj reflexné prvky. Dajte si záležať aj na výbere materiálu. Až na záver vyberajte farbu a dizajn, ktorá je však v prípade dieťaťa tiež veľmi dôležitá.

Kvalitné detské prilby na bicykel

Pri výbere prilby sa riaďte niekoľkými zásadami

Okrem spomínaných dôležitých faktorov, ktoré sme spomínali, je tiež dobré sa zamyslieť nad niektorými ďalšími detailami, ktoré vám pomôžu pri jej výbere. Sú nimi:

• Pre koho je prilba určená, aký je vek dieťaťa? Chcete, aby sa prilba prispôsobovala veku dieťaťa a dala sa zväčšovať?

• Uistite sa, že má prilba bezpečnostné atesty prilieb

• Prilba musí veľmi dobre sedieť.

Certifikácia prilby na bicykel

Určite je potrebné pozastaviť sa pri jednom podstatnom detaile pri výbere detskej prilby na bicykel. Mala by byť totiž určite certifikovaná. Tie, ktoré sú predávané na Slovensku, musia spĺňať špeciálne normu STN EN 1078+A1 a údaj o splnení tejto podmienky musí vždy byť na prilbe alebo aspoň krabici od nej viditeľne vyznačený. Takýmto spôsobom si môžete veľmi ľahko skontrolovať, či prilba spĺňa bezpečnostné štandardy.

Spôsob zapínania a váha

Spôsobov zapínania na detskej prilbe môže byť hneď niekoľko. Môže ísť o klasické spony alebo rôzne systémy plastového pásika so zúbkami a drážkami, prípadne magnetické zapínanie. Váha prilby by mala byť čo najnižšia. Ideálna je to 220 gramov.

Použité technológie

Prilby môžu byť lepené. Vtedy je polystyrénové vložka vlepená do vonkajšej škrupiny, alebo in-moldová. Výroba sa realizuje expandovaním polystyrénovej peny vstrekovanej priamo do plastovej škrupiny. Za vysokých teplôt a tlakov dochádza k spojeniu oboch častí. Prilby vyrobené touto technológiou sú síce drahšie, majú ale lepšie fyzikálne vlastnosti, sú ľahšie a dlhšie vydržia.

Užitočné vlastnosti detskej prilby na bicykel

Ak ste už zvážili tie najpodstatnejšie kritériá pri výbere prilby pre vaše dieťa, je tu ešte niekoľko dôležitých detailov, na ktoré sa môžete pri výbere zamerať:

  • Je dobré, ak má prilba aj certifikát bezpečnosti
  • Prilba by nemala na žiadnom mieste tlačiť
  • Mala by mať pohodlný upínací systém
  • Upínací pásik by nemal rezať na krku
  • Prilba by mala mať dostatočné vetracie otvory
  • Ak je to potrebné, v prilbe by mali dobre sedieť aj dioptrické okuliare.

Zásady nosenia detskej prilby

Pri výbere, ale tiež pri manipulácii s detskou prilbou na bicykel sa riaďte niekoľkými zásadnými pravidlami. Okrem iného je dôležité aj samotné nasadenie prilby. Keď bude mať vaše dieťa prilbu nasadenú, uistite sa, že mu sedí dobre a že je dobre umiestnená a zapnutá. Prilba by mala dieťaťu dobre priliehať na hlavu, zakrývať čelo asi do prvej tretiny. Zapínanie je umiestnené výhradne pod bradou a pri ušiach by mala byť detská prilba na bicykel pritiahnutá tak, aby neodstávala, ale zároveň musí byť pohodlná na nosenie a nebrániť v pohybe hlavy. Uistite sa, že prilba voľne nevisí. Pri páde musí ostať vždy na svojom mieste.

Vyberáme najlepšiu detskú prilbu

Prilba nie je popri bicykli extrémne drahou záležitosťou, ale nevýjde vás ani na pár Eur. Ich ceny sa pohybujú od 20 – 50 Eur, čiže všetko záleží na vašich preferenciách a výbere. Samozrejme, ide o zdravie vášho dieťaťa, práve preto je dobré výber skutočne dobre zvážiť.

2021 UVEX HELMA KID 2, DOLLY

Značka Uvex má v tejto oblasti veľmi dlhú históriu a je zárukou kvality. Konkréte táto prilba je cenovo dostupná a váži iba 185 gramov. Značka bola po prvýkrát predstavená v polovici päťdesiatych rokov. V portfóliu nájdete viaceré druhy detských prilieb podľa vašich preferencií a v rôznych cenových kategóriách.

2021 UVEX HELMA KID 2, DOLLY

Táto cenovo dostupná detská prilba na bicykel je značky Alpina, ktorá je veľmi obľúbenou vo výbere doplnkov na bicykel. Táto cyklistická prilba je vyrobená modernou in-mold technológiou. Je v nej použitý tzv. triple in mold, kedy je plastová ochrana prilby nielen na zadnej časti prilby, ale zakrýva aj celú spodnú časť. Je to výrazný bezpečnostný prvok, stále za veľmi priaznivú cenu.

Vrchná plastová škrupina prilby je z pevného polykarbonátu, ktorý sa používa aj ako fólia do nepriestrelných okien. Je vhodná už aj pre jednoročné deti, ktoré chcete zobrať so sebou na sedačke bicykla na výlet. Táto detská prilba je odvetraná pomocou 10-tich vetracích otvorov a samozrejmosťou je ochranná sieťka proti hmyzu v prednej časti prilby. Nastavovanie presnej veľkosti je umožnené pomocou ľahko ovládateľného Run Systemu.

2021 UVEX HELMA KID 2, DOLLY

Ak chcete naozaj kvalitnú prilbu, je tu ešte kvalitnejšia verzia prilby Alpina. Prilba XIMO poskytuje najmenším cyklistom maximálnu ochranu hlavy. Alpina Ximo má pre zvýšenú bezpečnosť predĺženú a zníženú zadnú časť. Vetracie otvory svojim tvarom zabraňujú priamemu preniknutiu slnečného žiarenia na hlavu a napriek tomu poskytujú dostatočné vetranie. Plochý tvar na zadnej strane prilby je ideálny pre použitie v detskej sedačke alebo prívesnom vozíku. Pre zvýšenie viditeľnosti a bezpečnosti je možné do detskej prilby Alpina XIMO vložiť v zadnej časti blikačku.

Detská prilba Alpina XIMO je odvetraná pomocou 12-tich vetracích otvorov, v predných otvoroch prilby je ochranná sieťka proti hmyzu. Nastavovanie presnej veľkosti je umožnené pomocou ľahko ovládateľného Run Systemu.

Detská prilba na bicykel je skutočne dôležitá už pri prvom kontakte dieťaťa s bicyklom, či iným dopravným prostriedkom. Okrem iného je veľmi dôležité, aby si dieťa samo zvykalo na bezpečnosť a chápalo, že je nevyhnutné chrániť svoje zdravie. Aj k tomu prilba slúži. Nevyberajte ju len podľa dizajnu, ale aj podľa dôležitých zásad funkčnosti, ktoré sme spomínali v tomto článku.