Ako vybrať oblečenie na bicykel - Poradíme vám!

Cyklistické oblečenie je základ, ak to s cyklistikou myslíte naozaj vážne. Samozrejme, mohli by ste sa uskromniť aj s akýmkoľvek športovým oblečením, ktoré máte doma, avšak originálne cyklistické oblečenie vám poskytne istý komfort, ktorý je nenahraditeľný. So správnym cyklistickým oblečením budete bicyklovať oveľa pohodlnejšie. Aj keď to môže byť zdanlivo len malý nepodstatný detail, správne cyklistické oblečenie vám poskytne úplne iný pocit z jazdy. Na čo si však dať pozor pri prvom nákupe cyklistického oblečenia a aké veci k tomu potrebujete? Ako zistíte, či je produkt dobrý alebo nie? Prevedieme vás tým najdôležitejším pri výbere cyklistického oblečenia.

Cyklistické oblečenie a čo ho tvorí

Cyklistické oblečenie je už ako názov napovedá oblečenie, ktoré je špeciálne určené na bicykel. Je v prvom rade funkčné, a preto vás dobre ochráni pred prípadným chladom, ale aj zaistí, že sa nebudete nadmerne potiť počas teplých dní. Okrem iného je tiež veľmi vhodné pre dobrú viditeľnosť na ceste a má aj ďalšie funkcie.

Základná vrstva

Cyklistické tričko alebo dres je absolútnym základom nielen vtedy, keď je vonku zima, ale aj v prípade, že je vonku horúco. Aby ste za žiadnym okolností, a to aj počas leta neprechladli, skvele vás podporí základná vrstva, ktorá zabraňuje tomu, aby pot zostával na pokožke, ale zaisťuje, že sa absorbuje cez vonkajšiu vrstvu základnej vrstvy. Váš pot sa tak môže vyparovať – bez toho, aby vás ochladil. Základná vrstva sa dá nosiť v teplých aj chladných dňoch. Počas chladného počasia pôsobí ako izolačná vrstva a má za následok odvod potu, ktorý zabraňuje prechladnutiu. V teplom počasí vás bude chladiť ako základná vrstva. Odvádzaním potu vytvára chladivý efekt. Udržuje vašu telesnú teplotu na úrovni a zaisťuje, že sa počas jazdy neprechladnete vetrom.

Cyklistická bunda

V chladnejšom počasí, napríklad počas jesene alebo skorej jari je dobré obliecť si predušný cyklistický dres alebo cyklistickú bundu. Medzi cyklistickým dresom a bežným športovým dresom je značný rozdiel. Cyklistický dres má iný strih ako ostatné dres a je presne určený na jazdu na bicykli. Zvyčajne má tiež zips, ktorý môžete použiť na zvýšenie priedušnosti a určitých momentoch si ho môžete rozopnúť. Zvyčajne má tiež veľké zadné vrecká, ktoré sú ideálne napríklad na nosenie športovej výživy. Špecifický typ cyklistickej bundy, ktorá by vám nemala chýbať v šatníku, je bunda proti vetru alebo aj bunda do dažďa. Vetrovka proti dažďu je ideálna do silného vetra, keď sa počasie náhle zmení, alebo keď príde nečakaný dážď. Bunda proti vetru sa dá zvyčajne zložiť do malého balíčka, čo vám umožní uložiť ju do zadného vrecka cyklistického dresu. Veterná bunda je tiež ideálna na zohriatie počas skorého štartu pretekov napríklad ráno. Keď sa trochu zahrejete alebo začne svietiť slnko, jednoducho si ju dáte do zadného vrecka. Dávajte si však pozor, aby ste si nekúpili príliš veľkú vetrovku, ktorá vás bude zbytočne spomaľovať.

Cyklistické dresy

V prípade cyklistických dresov existujú tri základné typy strihov: Aero, Regular a Comfort. Najbežnejším strihom pre cestných cyklistov sú aero a regular fit dresy. Medzi horskými cyklistami je bežnejší pohodlný strih, ktorý vám umožní bezproblémový pohyb aj pri nerovnom povrchu. Okrem toho sa oplatí zamerať sa na vrecká na dresoch. Ak je na zips, môžete uložiť malé cennosti, ako je telefón, kľúče, šperky, a podobne.

Cyklistické nohavice

Cyklistické šortky sú veľmi dôležitou súčasťou vášho cyklistického outfitu. Existujú rôzne cyklistické šortky pre mužov a ženy. Strih nohavíc je o niečo iný pri každej z verzií. Dámske vypchávky sú v zadnej časti širšie ako pánske. Ženy majú tiež širšie sedacie kosti. Môžete si tiež vybrať výstuž rôznej hrúbky, ktorá predovšetkým záleží od tvrdosti vášho sedla. Ak je vaše sedlo mäkšie, bude vám stačiť mäkšia výstuž. Ak máte tvrdé sedlo, potom je hrubšia výstuž tou správnou voľbou. Prečo tento rozdiel v hrúbke? Ak je vaše sedlo mäkké a vaša výstuž je hrubá, efekt vášho mäkkého sedla je znížený práve touto výstužou. To v skutočnosti zvyšuje bolesť v sedacích kostiach. Lepšie funguje tvrdé sedlo v kombinácii s mäkšou výstužou.