Ako vybrať PRILBU NA BICYKEL + Overené tipy

Ako určite všetci viete ochrany hlavy je pri cyklistike veľmi dôležitá. Nemusíte skákať obrovské skoky alebo zjazdovať tie najťažšie zjazdy aby ste potrebovali kvalitnú prilbu, stačí chvíľka nepozornosti na ceste alebo cyklotrase, prípadne zrada materiálu a v lepšom prípade nepríjemný pád v horšom nebezpečný úraz je na svete. Najnebezpečnejšími pádmi v cyklistike sú pády na hlavu, ktoré môžu byť nebezpečné aj z dlhodobého hľadiska, čo sa ukázalo pri viacerých BMX aj skate jazdcoch, ktorí za svoju kariéru absolvovali väčšie množstvo otrasov mozgu, ktoré mali trvalé následky. Najmä z tohto dôvodu odporúčame nosiť prilbu naozaj na každý výjazd aj na známe malé skoky a traily, ktoré dáte aj s prstom v nose, lebo ako sa hovorí náhoda je „blbec“ a je lepšie byť pripravený.

Výber prilby nepodceňujte

Na trhu a aj na našom e-shope existuje množstvo variantov prilieb na každý typ jazdenia, tak sa poďme bližšie pozrieť ako si vybrať prilbu na jednotlivé disciplíny. Keď už si podľa vášho konkrétneho obľúbeného typu jazdenia vyberiete typ prilby je dôležité zamerať sa na nasledujúce veci, ktoré pomôžu pri výbere a následnej spokojnosti s vybraným produktom

Na čo hľadieť pri výbere prilby?

  • Správna veľkosť: V prvom rade je dôležité vybrať si správnu veľkosť prilby, veľkosti sa udávajú ako obvod hlavy v centimetroch. Preto je dobré si objednať správnu veľkosť prípadne si prísť vyskúšať prilbu k nám do showroomu.
  • Rozpočet: V každom pripade si treba stanoviť rozpočet do ktorého sa chcete zmestiť. Tu väčšinou platí, že kvalita stúpa u danej značky s cenou, ale ceny v jednotlivých kategóriách sa môžu medzi značkami mierne líšiť.
  • Dizajn: V neposlednom rade je tiež dôležitý dizajn a to aby sa Vám prilba páčila, pretože aj to Vás môže v jazdení priviesť k lepšiemu výkonu.

Pozrite si rýchly prehľad kvalitných prilieb, ktoré máme v našej ponuke

Integrálne prilby

Integrálne prilby ponúkajú jednozcačne najvyššiu mieru ochrany, ale časy keď „integrálky“ boli tažké neodvetrané prilby podobné tým motokrosovým sú našťastie preč, hoci aj tak sú tieto prilby najmenej odvetrané v porovnaní s ostatnými typmi prilieb.

Tu však ide najmä o maximálnu ochranu, ktorú určite oceníte napríklad pri skákaní veľkých skokov v bikeparku aké môžte nájsť napr. v Kálnici, alebo rýchlom zjazde po kameňoch a koreňoch pri enduro závodoch.

Integrálne prilby môžeme jednoznačne odporučiť na Downhill, Freeride, veľké dirty/slopestyle, jazdenie v bikeparku alebo Enduro závody, kde sa to v zjazdoch dosť hrotí.

Na druhej strane na trailoch, prípadne dlhších výjazdoch alebo aj v skateparku bude vyššia váha týchto prilieb a nízke odvetranie výrazným mínusom tu sa viac oplatí siahnuť po MTB/Enduro prilbe. Na tvrdšie Enduro sú však rozhodne vhodnejšie špecifické integrálne prilby, ktoré sú však dosť odvetrané aby sa v nich dalo vydržať dlhší čas a absolvovať aj výšlapy, ktoré sú v Endure nevyhnutné. Dobrým príkladom je napríklad táto prilba od značky MET, ktorá ponúka vysokú ochranu pri zachovaní maximálnej možnej miery odvetrania. Na čo sa teda zamerať pri výbere, keď sa už rozhodnete, že chcete integrálnu prilbu.

Ceny sa pohybujú od približne 100 Eur, ako napr. tento model od 661 až po špičkové prilby za viac ako 300 Eur ako táto prilba od Alpinestars. Treba však povedať, že už aj prilby s nižšou cenou sa vyznačujú vysokým stupňom ochrany, avšak môžu byť ťažšie prípadne menej odvetrané.

Na enduro sa väčšinou používajú otvorené prilby ale čoraz častejšie aj integrálne a teda vyberáme napríklad z týcho kvalitných prilieb.

MTB/Enduro/Trailové prilby

V tejto kategórii sa jedná o dobre odvetrané prilby, ktoré však poskytujú zvýšenú ochranu v zadnej časti hlavy a majú väčšinou agresívnejší dizajn s výrazným šiltom ako napr. táto špičková Enduro/Trailová prilba od Mavic v porovnaní s cross-country prilbami, ktoré majú viac tradičný dizajn s menšou ochranou zátylku, ale zato nižšou hmotnosťou ako napr. prilby od značky Uvex.

Enduro/trailové neintegrálne prilby majú veľmi univerzálne použitie, sú vhodné na dlhé túry v náročnom teréne, jazdu na trailoch, dirt jump aj pumptrack, a tiež na enduro a ľahší freeride. Ak máte záujem vlastniť iba jednu prilbu, ale venujete sa rôznym štýlom jazdenia toto je tá správna voľba.

Navyše tieto prilby sa dajú zohnať za relatívne prijateľnú cenu ako napríklad táto prilba značky 661, ale tiež nájdete luxusné kúsky, ako táto prilba značky Alpinestars ktoré si siahnete hlbšie do vrecka.