Horské bicykle boli stvorené pre jazdu terénom, teda aj mimo spevnené cesty. K tomu im pomáha geometria rámu aj špecificky navrhnuté komponenty.

horské bicykle od ridepro.sk

Horské bicykle sa delia na celoodpružené a pevné - hardtail, ktoré majú odpruženú len prednú vidlicu.

Medzi základné znaky, vďaka ktorým spoznáte kvalitný horský bicykel patria:

 • Odpružená predná vidlica
 • Široké plášte so vzorkou
 • Kotúčové brzdy
 • Správna geometria rámu
 • Rovné a široké riadidlá

Bez prednej odpruženej vidlice si to dnes už nedokážeme v teréne vôbec predstaviť. Okrem pohodlia totiž prináša lepší kontakt predného kolesa s povrchom a vďaka tomu máme väčšiu istotu a lepšiu ovládateľnosť aj na hrboľatom zjazde.

Široké plášte majú podobnú funkciu - zaisťujú trakciu, aby ste nestratili kontakt s povrchom a tým vám dodávajú viac istoty. Súčasný trend je v rozširovaní plášťov. Má to pozitíva v lepšej trakcii, ktoré prevažujú nad zanedbateľným nárastom váhy a valivého odporu.

Najlepšie sú kotúčové brzdy

S jazdou v teréne sa spája aj väčšia záťaž. Terénom sa ide horšie ako po asfalte, navyše častejšie musíte prekonávať náročné výjazdy, aby ste si mohli dopriať adrenalínovú radosť zo zjazdov. Z kopca dole sa rovnako nešliape, tak oceníte skôr kotúčové brzdy, ktoré spoľahlivo brzdia aj za mokra. Sú menej náchylné na blato a vodu než ráfkové brzdy a tie tak boli u horských bicyklov úplne vytlačené brzdami kotúčovými.

Rám a riadidlá

To všetko by len ťažko fungovalo správne ak by jazde v teréne nebola prispôsobená aj geometria rámu a jeho celková stavba. K dobrej práci s bicyklom v teréne vám tiež pomáhajú široké rovné riadidlá. Vďaka nim môžete bicykel ľahko ovládať.

Rovnako ako u plášťov aj riadidlá sa v posledných rokoch dosť rozšírili. V teréne vám širšie riadidlá dodajú väčšiu istotu. Bicykel je s nimi oveľa stabilnejší, čo sa v teréne vždy hodí. Samozrejme riadidlá musia byť adekvátne široké podľa rozmerov jazdca. U menších rámov sú užšie riadidlá než u väčších veľkostí.

Pre koho je horský bicykel vhodný?

Horské bicykle sú najpredávanejšia kategória bicyklov. Dôvod je jasný. Horský bicykel vás neobmedzuje vo voľbe trasy v žiadnom smere. Je veľmi schopný v teréne, pretože pre ten bol stvorený. Bez problémov s ním ale môžete ísť aj po asfalte. Na viac sú tieto bicykle dostupné vo veľkom cenovom rozpätí, neprebernom množstve modelov a farebných kombinácií.

Horský bicykel je teda správnou voľbou pre každého, kto chce mať len jeden bicykel a nechce sa obmedzovať výberom trasy. Je tiež jasnou voľbou pre milovníkov jazdy v teréne. Často tiež láka práve kvôli svojmu vzhľadu.  Robustný zovňajšok budí pocit istoty, ktorý začiatočníkom dodáva potrebnú sebaistotu. 

27,5 "vs. 29 "

Ak sa o cyklistiku zaujímate alebo ste sa už po novom horskom bicykli pozerali, tak ste určite narazili na problematiku dvoch rozmerov kolies. Staršie kolesá mali iba jeden rozmer a to 26". Už pred nejakou dobou sa výrobcovia vydali na dve odlišné cesty.

 • Väčší rozmer 29" ponúka väčšiu priechodnosť terénom, tým aj väčšiu istotu. Je ale o trošku menej obratný.
 • Menší rozmer 27,5", ktorý je dosť podobný pôvodným 26", má lepšiu priechodnosť a zachováva si obratnosť a ovládateľnosť menších kolies.

Pánske a dámske horské bicykle

Takmer všetky typy bicyklov sa vo všeobecnosti delia na pánske a dámske. Pánske horské bicykle majú klasický rám, a niekedy majú aj ďalšie prvky pre pánov. Odlišuje ich tiež často dizajnové prevedenie.

Dámske horské bicykle majú rám upravený tak, aby bolo pohodlné jazdiť na nich v šatách alebo sukni. Taktiež sa často líšia od tých pánskych dizajnovým prevedením, trochu nižšou hmotnosťou a pod. Samozrejme, aj nežné pohlavie môže jazdiť na pánskych bicykloch, rozdiely oboch kategórií nie sú markantné.

Najlepšie značky horských bicyklov

Mnoho ľudí hľadá lacné horské bicykle od pochybných výrobcov. Sú potom sklamaní z nedostatočnej kvality a životnosti. Omnoho lepšou voľbou je kúpa bicyklov od osvedčených výrobcov. Spomenieme pár najlepších a v našich končinách najobľúbenejších:

 • Horské bicykle CTM – u nás i celosvetovo obľúbená značka.
 • Horské bicykle Kellys – s týmito bicyklami rozhodne neurobíte zlú voľbu.
 • Horské bicykle Merida – svetovo uznávaná značka prémiových bicyklov.
 • Horské bicykle SCOTT – veľmi kvalitné a obľúbené bicykle.
 • Horské bicykle CUBE – nemecké bicykle vysokej kvality a spoľahlivosti.

Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie