Pennyboardy

Popularita skateboardu mala za následok otvorenie celkom nového trhu. Výrobcovia dosiek posúvali svoje myšlienky ďalej, a tak vznikli ďalšie podoby boardov. Medzi jednu z najobľúbenejších patrí pennyboard, často nazývaný poslovenčene tiež "penibord" alebo "penibort".

Všetky druhy boardov majú toho veľa spoločného. Pri výbere je preto dobré riadiť sa niekoľkými radami a pravidlami. Tie sú pre väčšinu boardov spoločné.

Najlepšie pennyboardy - Náš výber TOP 5

Nevieš, aké druhy pennyboardov existujú? My ti ich v rýchlosti predstavíme

Ponuka penny boardov je v celku bohatá. Oplatí sa preto získať užitočné informácie o tom, ako si správne vybrať. Presne tie vám ponúkne nasledujúci text.

Šírka a dĺžka dosky

Rozhodujúcou voľbu pri výbere je tvar a charakteristiky dosky. Väčšina modelov má dĺžku dosky okolo 80 cm. Predávajú sa však aj kratšie verzie. Tie sú určené predovšetkým pre deti.

Veľmi dôležitá je aj šírka dosky. Tá ma rozhodujúci vplyv na stabilitu pri jazde. Platí to pre široké dosky. Úzke dosky sú naproti tomu lepšie na manévrovanie a robenie najrôznejších trikov, napr. flipside. Šírka dosky hrá naozaj kľúčovú úlohu pri jazde na boarde. Jej výber by ste tiež mali prispôsobiť veľkosti vašej nohy. Nie je dobré ak noha pri jazde cez dosku prečnieva.

Priblížime si tiež charakteristiky najčastejších veľkostí pennyboardov.

Pennyboard ideálne pre začiatočníkov

Malý 22 palcový pennyboard

Malé rozmery tohto pennyboardu ho predurčujú na jazdu preplnenými uličkami miest. Vďaka kompaktným rozmerom ho tiež jednoducho odložíte, keď dôjdete do cieľa. Tento rozmer odporúčame ľuďom, ktorí chcú dobre a ľahko ovládateľný pennyboard, ktorý môžu pohodlne odniesť. Taktiež sa skvele hodí pre mladých jazdcov, ktorí do sveta pennyboardov ešte len vstupujú.

Väčší 27 palcový pennyboard

Tento druh pennyboardov sa nazýva tiež Nickel Board. Oproti predchádzajúcej veľkosti má hneď niekoľko výhod. Spomenieme predovšetkým vyššiu mieru stability a tiež dobrú ovládateľnosť aj vo vyšších rýchlostiach. Možnou nevýhodou je zase vyššia hmotnosť a menej kompaktné rozmery.

Prispôsobte si svoj pennyboard

Výhodou pennyboardov je možnosť ich úpravy. Rôzni výrobcovia ponúkajú množstvo komponentov, ktorými si viete upraviť a vyladiť svoj zážitok z pennyboardu.

Tvar dosky a kolieska

Tvarom sa väčšina dosiek nelíši. Veľkosť prednej a zadnej časti preto nehrá veľkú úlohu. Inak je tomu však v prípade prehnutia dosky. To sa niekde udáva ako concave. Táto vlastnosť dosky má kľúčový dopad na jej ovládanie. V praxi platí, že väčšie prehnutie sa ukazuje v lepšej ovládateľnosti. Rôzni jazdci ale preferujú rôzne prehnutie.

Dôležité sú pri výbere aj kolieska na pennyboard. Spravidla sú väčšie kolieska lepšie na filtrovanie nerovností a majú tiež výhodu v možnosti rýchlejšej jazdy. Menšie kolieska oceňujú najmä ľudia, ktorí milujú triky a lepšiu manévrovateľnosť.

Tvrdosť koliesok sa pohybuje v rozmedzí 65A – 100A. Pre pennyboardy sa najčastejšie odporúča tvrdosť 83A. Táto miera tvrdosti sa vyznačuje vyváženými vlastnosťami pre jazdu v širokej škále podmienok.

Trucky – uchytenie koliesok

Uchytenie koliesok, resp. spôsob ich uchytenia má vplyv na výsledné vlastnosti jazdy. Pennyboardy majú trucky vyhotovené z hliníka vysokej kvality. Vďaka vysokej kvalite materiálu skvele plnia svoju úlohu prepojenia koliesok a dosky. Samotné trucky sú zložené z troch častí:

  • Baseplate – časť trucku, ktorá je pevne priskrutkovaná k doske boardu.
  • Kingpin – slúži na upevnenie osi a rozmery tejto časti sú aj celkovými rozmermi truckov aj s kolieskami.
  • Bushing – časť medzi dvoma predošlými časťami. Jeho tuhosť má zásluhu na tom, ako dobre sa vám bude na pennyboarde zatáčať. Mäkšie prevedenie bushingu tak zlepší schopnosť zatáčať. Cenou za ľahšie manévrovanie je ale zhoršenie stability.

Cena pennyboardu

Pre všetkých záujemcov máme dobrú správu. Pennyboard si viete kúpiť naozaj za lacno. Ak však túžite po sofistikovanejších modeloch, či dokonca svietiacich pennyboardoch, musíte počítať s vyššou cenou.

Značky

https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8ae90176.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8ad71f33.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8ae086ac.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8af204b9.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8acdfe9d.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc90b99c47.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8afa7b42.jpg

Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie