Skateboardy

S rôznymi veľkosťami, tvarmi a dizajnmi, môžete si vybrať skateboard, ktorý najlepšie vyhovuje vašim preferenciám a jazdeckým schopnostiam. Vyzbrojení kvalitnými komponentmi a materiálmi, naše skateboardy vám poskytnú stabilnú jazdu a skvelý zážitok.

Zobrazuje sa 1-50 z 219 položiek

Vybrať zodpovedajúci skateboard pre začiatočníka, ktorý na žiadnej doske nikdy nestál je tak trochu veda. V zásade všetky skateboardy na stojane v obchode či na stránkach internetového shopu vyzerajú rovnako a pre laika nie je vôbec jednoduché pochopiť, v čom sa líšia. V tomto texte sa dozviete všetko, čo je pre výber skateboardu potrebné.

Objavte Aj Tieto Skvelé Skateboardy

Šírka a dĺžka dosky

Všeobecne sa dá povedať, že všetky klasické skateboardy majú rovnakú dĺžku. Tá sa najčastejšie pohybuje okolo hodnoty 32 palcov (cca 80 cm). Existujú ale aj kratšie skateboardy pre deti. Tie majú výhodu v tom, že sú pre nich ľahšie ovládateľné. Väčšina z nich má dĺžku 28 palcov.

Omnoho dôležitejšia ako dĺžka skateboard dosky je ale šírka dosky. Tá je udávaná tiež v palcoch a pohybuje sa zhruba v rozmedzí od 7,5 do 8,5 palca. Skorším trendom boli vždy úzke dosky, ktoré sú lepšie na rôzne flipové triky. Dokážu sa totiž otočiť okolo svojej osi. Momentálne je na trhu najpredávanejšia šírka 8 palcov. So širšou doskou sa síce trochu horšie flipuje, je to však vyvážené väčšou stabilitou pri jazde. Je to spôsobené väčšou plochou.

Aj keď sa na prvý pohľad rozdiel v šírke môže zdať nepodstatný (napríklad len centimeter alebo len pol cm), v jazdných vlastnostiach sa dodatočná šírka prejavuje pomerne citeľne. Do úvahy vezmite určite aj veľkosť vašej nohy. Ak máte veľkosť 46 alebo napríklad ešte väčšiu, bude vám zo 7,5 palcovej dosky poriadny kus prečnievať. To vám na stabilite určite nepridá.

Tvar dosky

Ak si kupujete klasickú trikovú dosku, opäť nemáte veľmi na výber. Všetky moderné dosky majú aspoň na prvý pohľad rovnako veľkú prednú časť (nose) aj zadnú (tail) časť. Znovu je však všetko relevantné. 

Streetové dosky majú v súčasnosti väčšiu prednú časť, kvôli väčšej stabilite pri odrážaní na triky. Koniec koncov ak vám lepšie vyhovuje väčšia zadná časť než predná, môžete si dosku jednoducho otočiť a jazdiť zadnou časťou vpredu. Okrem obráteného dizajnu na spodnej strane dosky to žiadny vplyv mať nebude. Väčšina dosiek má ale nose aj tail rovnako veľké.

Podstatnejšie vplyv na ovládanie dosky má tzv. concave - priečne prehnutie dosky. Všeobecne sa dá povedať, že čím hlbšie prehnutie je, tým lepšie ovládateľné je doska pri jazde. Pre technické flipové triky je naopak lepšie plytšie prehnutie dosky.

Trucky

Nápravy dosky nazývané tiež trucky často zohrávajú väčšiu úlohu, než si väčšina ľudí pripúšťa. Ich hlavnou funkciou je prirodzene držať celú dosku pohromade. Zároveň je nutné myslieť na to, že práve trucky sa starajú o to, aby doska čo najlepšie zatáčala. Venujte preto pozornosť silent blokom na Kingpine - hlavnej osi truckov. Ak sú tvrdé - bude mať doska lepšiu stabilitu. Pri manévrovaní si však budete musieť pomáhať nadvihnutím prednej časti. Ak sú silentbloky mäkké, doska bude síce lepšie zatáčať, ale bude menej stabilná.

Dôležité je myslieť aj na to, že trucky sa vyrábajú v rôznych šírkach, rovnako ako dosky. Sú ale rôzne číslované.

Trucky tiež vďaka materiálu tvoria veľkú časť váhy dosky. Preto sa vyrábajú aj odľahčené verzie s dutými osami, alebo z titánu.

Kolieska na skateboard

Väčšina koliesok sa pohybuje v rozmedzí polomerom 50 - 55 mm. Čím menšie kolieska budete mať, tým ľahšia doska bude a zároveň sa vďaka menšej páke bude ľahšie odrážať. Väčšie kolesá sú dobré minimálne z dvoch dôvodov - lepšie prejdú nerovnosti a sú zároveň rýchlejšie, preto sa častejšie používajú na jazdu v skateparkoch.

Cena boardu

Možno sa teraz pýtate – koľko ale stojí taký skateboard? Ľudovo nazývaný “skejtbord“ sa na trhu predáva za sumy v rozmedzí od mini boardov za 10 eur až po profi dosky za viac ako 200 eur. Výber je na vás, záleží len od vášho budgetu.

Značky