BMX Freestyle komponenty

Hľadáte komponenty na freestyle BMX? Máme v ponuke všetko, čo vaša BMX potrebuje. Stačí si vybrať.

Zobrazuje sa 1-40 z 1149 položiek

Jazda na BMX bikoch zaujala už množstvo ľudí a logo BMX spája po celom svete tisíce nadšencov. Výber BMX bicykla je veľká alchýmia, ako pre začínajúceho jazdca, tak aj pre tých skúsenejších. Nasledujúci text má preto slúžiť k tomu, aby podal základné informácie potrebné na správny výber.

bmx bicykle ridepro

Najdôležitejšie parametre pre výber

Najdôležitejším parametrom pre výber bicykla je jeho veľkosť. BMX sa totiž vyrábajú v rôznych rozmeroch od Mini BMX až po veľké 24 palcové bicykle.

BMX bicykle sa dodávajú vo viacerých veľkostiach. Tie sú uvedené v palcoch.

20 palcové bicykle sú v BMX najbežnejšie. Môžeme ale nájsť veľkosti od 12" do 24", pričom 20" je najobľúbenejší rozmer.

Veľkosť hornej rámovej trubky (top tube, TT) je najdôležitejšou veľkosťou pri zvažovaní kúpi nového bicykla.

Horná rámová trubka je rúrka na ráme BMX bicykla. Spája hlavovú trubku so sedlovou rúrkou. Existujú rôzne veľkosti rámov, tak aby vyhovovali rôznym rozmerom jazdcov a ich jazdeckému štýlu. Tu je približný sprievodca charakteristikami BMX bicyklov:

 • Rám - Pri všetkých bicykloch je najdôležitejší rám. Na rám sa používajú rúrky s vysokou pevnosťou. Vyrobené sú z pevných a ľahkých materiálov, ktoré zaručujú špičkové vlastnosti.
 • Vidlica - Na vidlicu sa používa rovnaký materiál ako na rám. Na konci sú vypaľované CNC pätky.
 • Riadidlá -  U riadidiel je dôležitá ich výška a náklon. Materiál je rovnaký ako pri vidlici či ráme.
 • Ložiská -  U väčšiny moderných bicyklov nájdete už integrované hlavové zloženie, ktoré má misky umiestnené priamo v ráme. Používajú sa zapuzdrené ložiská. Je to skoro bezúdržbové riešenie a vydrží naozaj veľa.
 • Brzdy - Niektorí jazdci ich používajú a niektorí nie. Ak ste začiatočník na BMX alebo žijete na kopci, použite zadnú brzdu! Bežné BMS bývajú predávané s brzdami, zatiaľ čo high-end kolesá sú dodávané s odnímateľnými brzdami. Tie je možno ľahko vybrať alebo nainštalovať.
 • Predný náboj - Predných nábojov je niekoľko typov. Predné náboje lacnejších bicyklov v sebe majú špeciálne ložiská. Tie nevyžadujú väčšiu údržbu a sú náchylnejšie na vodu a vonkajšie vplyvy. Drahšie bicykle už v sebe majú zapuzdrené ložiská, ktoré sú bezúdržové. Väčšinou sa používa os veľkosti 10 mm.
 • Zadný náboj - Existujú tri hlavné typy nábojov. Náboje s voľnobežkou (13 zubov alebo väčší) sa nachádzajú v lacnejších modeloch bicyklov. Kazetové náboje sú vybavené menšími rýchlosťami a nachádzajú sa často vo väčšine slušných BMX bicyklov.

Ďalšie dôležité parametre

Ďalšími posudzovanými parametrami freestyle BMX bicyklov sú ich odolnosť, funkčnosť a jednotlivé komponenty:

 • rám,
 • vidlica,
 • riadidlá
 • kľuky
 • prevodník
 • brzda
 • stupačky (pegy na BMX)

Freestyle bicykle navrhnuté pre naozaj tvrdé zaobchádzanie majú napríklad výkonné kotúčové brzdy, široké riadidlá a krátke riadidlá pre dokonalé ovládanie. S komponentmi súvisia tiež možnosti garančného a pozáručného servisu bicyklov, ktoré jednotliví predajcovia zabezpečujú na rôznych úrovniach.

Lacnejšie BMX bicykle stačia na jazdy okolo domu, nie však na tréning. Výbava bicykla sa postupne zlepšuje s rastom jazdných schopností. Pretože ide o extrémny šport a dnešný jazdci vďaka dobrým podmienkam zvládajú čoskoro aj ťažké triky. Spočiatku však často padajú, potrebujú teda chrániče kolien, holenie a prilbu.

Cena za BMX

Predaju BMX sa v súčasnosti venuje mnoho shopov. Svedčia o tom aj porovnávacie portály na internete. Ak napr. do heureky napíšete BMX, dostanete sa k veľkému množstvu obchodov, ktoré majú BMX na predaj.

Obchody venujúce sa predaju BMX sa môžu od seba veľmi líšiť. Niektoré shopy sa špecializujú na freestyle BMX a iné sú dokonca bazármi BMX. Je pravda, že najlacnejšie BMX nájdete na bazoši. Stačí napísať heslo – predám BMX a hneď sa vám na obrazovke zobrazí niekoľko ponúk. Takáto kúpa však môže byť veľmi riskantná. Neviete totiž, ako s bicyklom predchádzajúci majiteľ zaobchádzal. Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé cenové hladiny:

 • BMX do 50 eur – sú vhodné pre len pre začiatočníkov. Za tak nízku sumu nemôžete počítať s veľkou kvalitou bicykla.
 • BMX do 100 eur – kvalitou trochu vyššie ako predošlá kategória. Nájdete tu aj niektoré lepšie značky.
 • BMX nad 100 eur – do tejto kategórie budú spadať biky od lepších výrobcov. Mongoose BMX, Kink BMX, Cult BMX alebo BMX biky od firmy GT kúpite za sumy prevyšujúce hranicu 100 eur.

Ako začať?

Ak ste vášnivým samoukom potom stačí do Youtube napísať – BMX tricks tutorial a môžete sa začať učiť. V prípade, že neovládate anglický jazyk, nájdite si slovenské stránky. Skúste do vyhľadávača na písať heslá ako - bmx sk, mini bmx sk alebo BMX shop sk a nájdete si množstvo stránok. Tie vám môžu pomôcť vo vašej kariére jazdca na BMX.

Na záver spomenieme, že existujú aj hry simulujúce jazdu na BMX. Najznámejšou z nich je Pipe BMX.

Značky

https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8ae90176.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8ad71f33.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8ae086ac.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8af204b9.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8acdfe9d.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc90b99c47.jpg https://ridepro.sk/modules/iqithtmlandbanners/uploads/images/5ffcc8afa7b42.jpg

Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie