KOLOBEŽKY

Zobrazuje sa 1-50 z 1767 položiek

Pri výbere kolobežky je potrebné uvedomiť si hneď niekoľko vecí, aby ste si vybrali správne a kolobežka vám úplne vyhovovala. Položte si nasledovné otázky.

Kto bude kolobežku používať?

Dôležitá otázka pre výber veľkosti kolobežky (rámu) a rozmerov kolies.

  • Dieťa - dieťa musí vždy byť schopné bezpečne dosiahnuť na brzdy. Je preto lepšia menšia detská kolobežka s rozmermi kolies maximálne 20"/16" predné/zadné koleso. Výbornou voľbou môže byť tiež trojkolesová kolobežka pre zvýšenú stabilitu alebo micro kolobežka s kompaktnými rozmermi. Ak vaše dieťa je fanúšikom Frozen, potom sa iste poteší špeciálnej edícii Frozen kolobežiek. Kolobežky pre deti sa robia v rôznych edíciách a farebných prevedeniach. Zobraziť kolobežky pre deti...
  • Dospelý do 180 cm - nemusíte sa až tak obmedzovať rozmermi. Pre vás sú vhodné takmer všetky kolobežky určené pre dospelých.
  • Dospelý nad 180 cm - odporúčame naozaj veľké kolobežky s kolesami 26"/20" alebo 28"/20". Ani stredná kolobežka 20"/16" alebo 20"/20" nemusí byť nevyhovujúca. Pri takýchto rozmeroch je ale rozhodujúca výška riadidiel.
  • Dospelý by mal vziať do úvahy aj váhu – Je to potrebné, keďže niektoré kolobežky pre dospelých majú nosnosť len do 100 kg. Mnohé modely však aj viac, napr. do 150 kg

Kde budete jazdiť?

Táto otázka je dôležitá pre výber veľkosti kolobežky, obutia a bŕzd.

  • Primárne po meste a na kratšie vzdialenosti – najviac sa hodí menšia alebo stredná kolobežka. Tieto typy sa lepšie ovládajú, majú kompaktnejšie rozmery (môže byť aj skladacie). Veľké kolobežky nie sú do mesta až tak vhodné. Je to spôsobené tým, že majú väčší polomer otáčania. Pre tieto účely sú vhodné univerzálne plášte - napr. Schwalbe Big Apple alebo Schwalbe Marathon a stačia obyčajné brzdy.
  • Mimo mesto po asfalte, popr. kombinácia mesto a mimo mesta - vhodné pre všetky typy kolobežiek, dôležitý je výber plášťov - použiť môžete univerzálny plášť alebo cestný - napr. Schwalbe Big Apple, Marathon Racer, Kojak ad.
  • Použitie do terénu – do terénnych podmienok sú vhodné stredné a veľké kolobežky. Dôležitá je výška nášľapu. Čím je svetlá výška vyššia, tým je lepšia prejazdnosť kolobežky terénom (nebudete drhnúť spodkom kolobežky).

Ako často budete jazdiť a aké vzdialenosti budete zdolávať?

Tretia otázka nášho zoznamu je dôležitá pre výber komponentov a obutia.

  • Rekreačné a občasné jazdenie - vhodné sú všetky typy kolobežiek, vrátane základných modelov so špecifikáciou FUN či Classic. Pre tieto účely sú vhodné všetky plášte a brzdy. Ak budete jazdiť len občas pár kilometrov stačia kolobežky v základnej výbave
  • Pravidelné jazdenie - budete jazdiť na kolobežke každý deň do práce? Alebo budete zdolávať desiatky kilometrov? Tu je potrebné vziať do úvahy predchádzajúce otázky. Pri dlhších cestách a každodennom používaní oceníte kvalitu - počnúc plášťami a brzdami. Zanedbateľné nie sú ani náboje kolies, madlá a gripy. Väčšina komponentov sa dá vymeniť alebo dokúpiť, odporúčame ale kúpiť si rovno kvalitnú kolobežku. Následná výmena komponentov obvykle vyjde drahšie.
  • Závodné jazdenie, mushing a extrémne jazdenie - pre tieto činnosti sú špeciálne uspôsobené kolobežky s radom technických vylepšení a detailov, ktoré vám prídu vhod. Zobraziť freestyle kolobežky...

Akú značku preferujete?

Na trhu je v súčasnosti veľké množstvo značiek kolobežiek. Medzi najobľúbenejšie patria kolobežky Funscoo, Chilli, Smartscoo. Rovnako sa veľkej obľube tešia aj kolobežky Bestial Wolf.

Nezabudnite, že na výber máte aj elektro kolobežky. Jednou z najlepších značiek elektrických kolobežiek je dobre známy Harley.

Značky